NATIONAL TERRIER CHAMPIONSHIP SHOW 6th April 2002
Cairn Terriers Judge
Mr R H J Croyman (Croyanda)
It was a pleasure and
an honour to judge the breed at this prestigious Show, and I thank the
exhibitors and Committee for making my day so enjoyable. Thanks also to my two excellent Stewards. The ring was large with a good surface.
In general the quality
of the bitches was superior to the dogs.
Temperaments without exception were very good, a number of exhibits had
narrow jaws with very small teeth, also lack of overall bone and spring of rib
giving a very narrow outline, coupled with lack of muscle tone contributed to
poor movement. There was also a few
light eyes. In a number of classes I
could have awarded more than one red card.
Dog CC & BOB Wall's Ch. Shearwater Cae De Sonhas, a fine upstanding
dog who stood out on the day, well put down, strong head and expression, well
balanced overall.
Dog RCC Waugh's Tribannon Voltaire, light red in full coat moved and showed well
on the day.
Bitch CC Parker-Tuckers Uniquecottage Celtic Mist, very showy cream,
beautifully balanced, moved well, good legs and feet.
Bitch RCC Fyfe's Andrum Spirit of Love,
good size, balanced overall, moved well.
Best Puppy Catto's Birselaw Billy Fury, a very forward minor
puppy in good coat, covered the ground well, one to watch for the future.
MPD (2) 1. Catto's Birselaw Billy Fury, light red,
well balanced, strong head and expression, very pleased to award him Best
Puppy.
2. Parker-Tucker';s
Uniquecottage Gold Talisker naf., still very much a baby, would not settle on
the move, quality red jacket.
PD (6) 1. Robert's Cannwood Augurey, full
coated cream enjoying his day, very showy, good head and outline.
2. Weinberger's Correnie
Altissimo, sound wheaten brindle, coat past its best, plus a lack of head
furnishings.
3. Peer's Tweedisle Truffle.
JD (7) 1. Confue's Anjofra Golf Papa Lima,
strong light red, good stop, ear set and expression, quality coat, moved well,
good legs and feet.
2. Birch's Kinkim Rory
Printas, light red in short quality coat, good topline, layback of shoulder and
reach of neck.
3. Tower's Deneland Just
William.
ND (4) 1. Davey's Castleline Game Spirit,
good size overall, nice dark eye, strong head, moved OK coat on the blow.
UGD (4) 1. Stevinson's Twohoots Advent Oberon,
cream in full coat, good length of leg, moved OK coming and going.
2. Brough's Bincairn
Zechariah, similar to one, beautiful head and expression, steady mover.
3. Spence's Harlight Hooray
Hamish.
GD (4) 1. Wall's Shearwater Shinanegan,
light grey, good texture coat, very alert, strong quarters.
2. Butterfield's Camasmor
Qui Vive, nice copper brindle, needing a new jacket, good outline on the move,
good reach of neck and topline.
3. Shannon & Storr,
Brenndarcy Bill Badger.
PGD (7) 1. Cameron's Stryveling Ivanhoe,
strong red brindle, good bone, depth of rib, nice shoulderes, topline and
tailset.
2. Peer's Tweedisle Super
Jewel, sound cream, good mouth, well muscled loin and strong quarters, good
drive on the move.
3. Watt's Sarachelle The
Helmsman.
LD (9) 1. Middlehurst's Starveren Stiller,
fine dark brindle, lovely head and expression, dark eye, good mouth, moved OK
coming and going.
2. Weinberger's Correnie
Bring Me Sunshine, red jacket, balanced outline, good length of leg, moved and
showed well, very alert.
3. Harrison & Formosa
Carradine Toblerone.
OD (6) 1. Wall's Ch.Shearwater Cae De
Sonhas, best of heads and expression, strong jaw, lovely reach of neck and lay
of shoulder, Pleased to award him CC
and BOB.
2. Waugh's Tribannon Voltaire, unlucky to meet one in
such fine form, however pleased to award him the RCC.
3. Latto's Pinetop
Forrest Fir.
MPB (9) 1.Chamber's Carochan Too Good Too
Miss, very showy brindle, well coated, moved well on the day, nice head.
2. Jeffrey's Sandaig
Suilean Dubh, very feminine wheaten brindle, nicely balanced moved and showed
well, would have liked more head furnishings.
3. Howard's Spawyche
Elizabethian Coral to Lockelsh.
PB (10) 1. Carter's Tweslam Indulgence of
Tarcret. Cream required a new coat, nice alert expression, moved OK.
2. Moseley's Spawyche
Elizabethian Pearl, very feminine with good outline and overall balance,
required more head furnishings.
3. Weinberger's Correnie
Rosie Dearest.
JB (8) 1. Dolan's Glenrood Forever
Beauty, nice cream, super head and expression, dark eye, good ear set, Moved
and showed well.
2. Waugh's Andrum Carlotta, brindle in full coat, good
outline, very balanced, nice on the move.
3. Jone's Penticharm
Celtic Princess.
NB (8) 1. Liljeqviot's Olsakers Carrie,
sound wheaten moved well, good legs and feet, depth of rib and shoulders.
2. Short's Glenchess
Gilda, very feminine cream, well presented, moved and showed OK.
3. Parker-Tucker's
Uniquecottage Early Lark.
UGB (7) 1. Dolan's Glenrood Magic Berry,
strong copper brindle, very feminine head, dark eye, good mouth.
2. Parker-Tucker's
Uniquecottage Early Lark, sound red new coat just coming, good legs and feet
moved OK
3. Harrison &
Formosa's Carradine Annabella.
GB (7) 1. Catto's Birselaw Love Me Do,
brindle, moved out OK both ways, lovely head and expression, good mouth.
2. Butterfield's
Camasmor Quicksilver, nice grey brindle, slightly bigger than one, lovely reach
of neck, tail nicely set on.
3. Thompson's
Castleline Star for a Knight.
PGB (18) 1. Holme's Brindleoak Babuska, a
sound wheaten brindle in very short, but correct texture coat, strong head,
super outline, deserved her place in this very strong class.
2. Mosley's Spawyche
Elizabethian Jade, brindle unlucky to meet one in such fine form, lovely head
and dark eye, moved OK.
3. Buttress's
Uniquecottage Gold Tilly.
LB (9) 1. Parker-Tucker's Uniquecottage Celtic Mist, beautifull cream.
lovely free movement, best of fronts, showed all out, pleased to award her the
CC.
2. Catto's Birselaw
Bobby Sox, lovely grey brindle in good coat, strong head and quarters.
3. Weinberger's
Corrinie Unforgettable.
OB (9) 1. Fyfe's Andrum Spirit of
Love, nicely balanced very feminine brindle covered the ground well coming and
going, well deserved RCC.
2. Osborn's Tweslam
Abracadabra a very close decision for first place, a sound brindle, good
shoulder, topline and tail set, nice on the move.
3. Birch's Kinkim Una
Qutas.
ROBERT H.J. CROYMAN
(Judge).
Minor Puppy Dog
1st: : CATTO'S BIRSELAW BILLY FURY
2nd: : PARKER-TUCKER'S UNIQUECOTTAGE GOLD
TALISKER naf
3rd:
Puppy Dog
1st: : ROBERTS' CANNWOOD AUGUREY
2nd: : WEINBERGER'S CORRENIE ALTISSIMO
3rd: : PEERS' TWEEDISLE TRUFFLE
Junior Dog
1st: : CONFUE'S ANJOFRA GOLF PAPA LIMA
2nd: : BIRCH'S KINKIM RORY PRINTAS
3rd: : TOWERS' DENELAND JUST WILLIAM
Novice Dog
1st: : DAVEY'S CASTLELINE GAME SPIRIT
2nd:
3rd:
Undergraduate Dog
1st: : STEPHINSON'S TWOHOOTS ADVENT OBERON
2nd: : BROUGH'S BINCAIRN ZECHARIAH
3rd: : SPENCE'S HARLIGHT HOORAY HAMISH
Graduate Dog
1st: : WALL'S SHEARWATER SHINANEGAN
2nd: : BUTTERFIELD'S CAMASMOR QUI VIVE
3rd: : SHANNON & STORR'S BRENNDARCY BILL
BADGER
Post Graduate Dog
1st: : CAMERON'S STRYVELING IVANHOE
2nd: : PEERS' TWEEDISLE SUPER JEWEL
3rd: : WATTS' SARACHELLE THE HELMSMAN
Limit Dog
1st: : MIDDLEHURST'S STARVEREN STILLER
2nd: : WEINBERGER'S CORRENIE BRING ME SUNSHINE
3rd: : HARRISON & FORMOSA'S CARRADINE
TOBLERONE
Open Dog
1st: : WALL'S CH SHEARWATER CAE DE SONHAS
2nd: : WAUGH'S TRIBANNON VOLTAIRE
3rd: : LATTO'S PINETOP FORREST FIR
Minor Puppy Bitch
1st: : CHAMBERS' CAROCHAN TOO GOOD TOO MISS
2nd: : JEFFREY'S SANDAIG SUILEAN DUBH
3rd: : HOWARD'S SPAWYCHE ELIZABETHAN CORAL TO
LOCKELSH
Puppy Bitch
1st: : CARTER'S TWESLAM INDULGENCE OF TARCRET
2nd: : MOSELEY'S SPAWYCHE ELIZABETHAN PEARL
3rd: : WEINBERGER'S CORRENIE ROSIE DEAREST
Junior Bitch
1st: : DOLAN'S GLENROOD FOREVER BEAUTY
2nd: : WAUGH'S ANDRUM CARLOTTA
3rd: : JONES' PENTICHARM CELTIC PRINCESS
Novice Bitch
1st: : LILJEQVIOT'S OLSAKERS CARRIE
2nd: : SHORT'S GLENCHESS GILDA
3rd: : PARKER-TUCKER'S UNIQUECOTTAGE EARLY
LARK
Undergraduate Bitch
1st: : DOLAN'S GLENROOD MAGIC BERRY
2nd: : PARKER-TUCKER'S UNIQUECOTTAGE EARLY
LARK
3rd: : HARRISON & FORMOSA'S CARRADINE
ANNABELLA
Graduate Bitch
1st: : CATTO'S BIRSELAW LOVE ME DO
2nd: : BUTTERFIELD'S CAMASMOR QUICKSILVER
3rd: : THOMPSON'S CASTLELINE STAR FOR A KNIGHT
Post Graduate Bitch
1st: : HOLMES' BRINDLEOAK BABUSKA
2nd: : MOSELEY'S SPAWYCHE ELIZABETHAN JADE
3rd: : BUTTRESS' UNIQUECOTTAGE GOLD TILLY
Limit Bitch
1st: : PARKER-TUCKER'S UNIQUECOTTAGE CELTIC
MIST
2nd: : CATTO'S BIRSELAW BOBBY SOX
3rd: : WEINBERGER'S CORRENIE UNFORGETTABLE
Open Bitch
1st: : FYFE'S ANDRUM SPIRIT OF LOVE
2nd: : OSBORN'S TWESLAM ABRACADABRA
3rd: : BIRCH'S KINKIM UNAQUTAS